Avrupa dan Hayvan ithalatı nasıl yapılır

Avrupa dan Hayvan ithalatı nasıl yapılır
Avrupa ülkelerinden hayvan ithalatı 3 ana süreçte gerçekleşmektedir. İthalat izinleri, hayvan seçimi, karantina ve sevkiyat.

-  Hayvan ithalatı izinleri için evraklarını tarafımıza eksiksiz gönderdiğiniz takdirde, Kumrular Hayvancılık olarak tüm ithalat izinlerinin çıkarılması ve kontrol belgesi alınması tarafımızdan yapılmaktadır. Yatırımcının en korktuğu husus olan resmi prosedürler profosyonel kadromuz sayesinde en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

- İthalat izinleri çıktıktan sonra resmi seçim heyeti ve firma yetkilisi, hayvanların tespit ve listelerinin oluşturulması için hayvanların seçileceği ülkeye gitmektedir. Hayvanların seçimi ve tutanakların hazırlanması için KMR Livestock vasıtasıyla size seçim programı hazırlıyoruz ve hayvanlarınızı tek tek kendiniz seçiyorsunuz.

- Bakanlığını görevlendirdiği personeller tarafından sizin seçtiğiniz hayvanların resmi seçim heyeti listeleri oluşturulduktan sonra karantina süreci başlar. Karantina sürecinde hayvanlara kan testleri uygulanır ve testlerden geçen hayvanlar işletmenize sevk edilir.


İthalat sürecinde dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

- Damızlık gebe düve ithalatı izinleri için herhangi bir ücret almıyoruz. Çünkü siz evraklarınızı eksiksiz bize gönderdiğiniz takdirde izninizi biz çıkarıyoruz. Hayvan seçimi yapıldıktan sonra kontrol belgesi alırken yalnızca 300 TL Bakanlık veznesine yatırılmaktadır. Bu ücret tarafımızdan karşılanmaktadır.

- Hayvan seçimine gitmeden önce kimseye peşinat vermeyiniz. Çünkü hayvan seçimi yapıldıktan sonra karantina ve kaparo masrafları için ödeme yapılmaktadır. Stoğumuzda hayvan var ancak gitmeden önce kaparo vermeniz lazım diyen firmalardan uzak durunuz.

- Özellikle 2010 sonrası süreçte Bakanlığımızın gayretli çalışmalarıyla hayvancılığa verilen  teşvikler nedeniyle bir çok insan Hayvancılık yatırımı yapmıştır. Sizlere önerimiz, çok güzel ve çok lüks ahır ve inşaatlar değil, kullanışlı, ihtiyacı karşılayacak tesisler yapmanız, ancak kaliteli hayvan almanızdır. Hayvan seçimine gittiğinizde yeterli bilgi birikiminiz yoksa mutlaka bir uzman personel götürünüz. Damızlık hayvan seçimi , yalnızca pedigree kayıtlarına bakarak değil aynı zamanda hayvanın fenotip özelliklerine bakıp bunu değerlendirebilecek bir uzman tarafından yapılmalıdır. Hayvancılık yatırımının karlılığı lüks ahırlardan değil, kaliteli damızlık seçiminden geçmektedir.

- Seçim esnasında daha az süre hayvana bakmak için seçim sırasında 7 aydan fazla gebe hayvanı almayınız.